Årskurs 6 skriver poesi

Under våren har elever i årskurs 6 fått skriva poesi under temat "Vänskap".

Eleverna fick välja mellan att ta fram en handskriven dikt eller bild i valfri teknik. Här är bidragen från grundskolorna i Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås och Örebro.

JENSEN grundskola Göteborg


Tävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan GöteborgTävlingsbidrag grundskolan Göteborg

 

JENSEN grundskola Malmö


Tävlingsbidrag grundskolan MalmöTävlingsbidrag grundskolan MalmöTävlingsbidrag grundskolan MalmöTävlingsbidrag grundskolan MalmöTävlingsbidrag grundskolan MalmöTävlingsbidrag grundskolan Malmö

 

JENSEN grundskola Uppsala


UppsalaUppsalaUppsalaUppsalaUppsalaUppsalaUppsalaUppsala

 

JENSEN grundskola Västerås


Tävlingsbidrag grundskolan VästeråsTävlingsbidrag grundskolan Västerås

 

JENSEN grundskola Örebro

Tävlingsbidrag grundskolan ÖrebroTävlingsbidrag grundskolan Örebro